poniedziałek, 20 stycznia 2014

Inspiracje - Ogrody Japonii


Kraj Kwitnącej Wiśni....


Ogrody Japonii.... są rozpoznawalnym stylem ogrodowym, ze względu na swój niepowtarzalny charakter. Bajkowe krajobrazy oraz magię którą tworzą w swoim otoczeniu. Elementy małej architektury nie omylnie wskazują nam że mamy do czynienia właśnie z ogrodami Dalekiego Wschodu, są nimi kamienne latarenki, ławki łukowato wygięte, lampiony, wygięte dachy altan o często bordowym kolorze a także bramy księżycowe. Czyli przejścia o okrągłym kształcie oddzielające dziedzińce lub różne strefy ogrodu.

fot. Ogród Japoński latarnia , Wrocław


Ogrody japońskie często mylone są z  ogrodami chińskimi . Faktycznie te dwa style są do siebie bardzo podobne. Jednocześnie wiele je różni. Przede wszystkim historia, symbolika i elementy kompozycji. Kraj kwitnącej wiśni wyróżnia się tym że, staranie wypielęgnowane ogrody powstają według ścisłych kanonów.

Cechy:
Przede wszystkim naśladują przyrodę.
Założenia ogrodowe są harmonijne o prostym układzie, asymetryczne i eleganckie.
Podstawowe elementy tworzące ogród to kamień, woda, roślinność. Mają one swoją symbolikę
                kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody
                woda – wnosi do ogrodu życie
                roślinność -  traktowana jako dopełnienie, każdy gatunek pozsiada swoja symbolikę [sosna - nieśmiertelność, storczyk - kobiecość itd.]
Nie starają się podbić przyrody ani jej zniszczyć. Są tak pielęgnowane, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka.
Religa i mitologia odgrywa dużą rolę w kompozycji ogrodów , źródła inspiracji stanowią feng shui [woda i wiatr], minimalizacja krajobrazu [krajobraz świętych gór].


                                                                                              fot. Ogród Japoński , Wrocław

Dwa podstawowe style w jakich tworzone są ogrody to:
TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora.
KARESANSUI – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.


Ogrody Dalekiego Wschodu wpłynęły na  XVIII w. ogrody krajobrazowe w Polsce i na świecie (Puławy, Londyn Kew). Był to czas dalekich podróży i kolonizacji podbitych terenów. Oraz swoista moda na sprowadzanie egzotycznych elementów do otoczenia, wśród europejskich posiadłości.


fot. Pagoda w ogrodzie Krajobrazowym Kew, Londyn




Ogród Japoński we Wrocławiu

W Polsce mamy możliwość zobaczyć kwintesencje ogrodów w stylu Japońskim we Wrocławiu. Istnieje tam zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichi'ego Arai ogród, założony w latach 1909-1912r. Wspaniałe miejsce które trzeba koniecznie zobaczyć odwiedzając Wrocław.


fot. Ogród Japoński , Wrocław

 fot. Ogród Japoński , Wrocław

 fot. Ogród Japoński , Wrocław

 fot. Ogród Japoński , Wrocław

 fot. Ogród Japoński , Wrocław

                                                                                          fot. Ogród Japoński , Wrocław


Chcę taki koło domu....


Po przybliżeniu tego Wschodniego stylu ogrodowego nadszedł czas na wyciągniecie wniosków które mogły by znaleźć konkretne zostawanie do naszego ogrodu przydomowego. 
Taki ogród zachwyca, na pewno jest charakterystyczny i w rzeczywiście chciało by się posiadać w swoim otoczeniu chociaż rąbek z tej magicznej aury. Należny jednak pamiętać że, tak charakterystyczne ogrody należy wiernie odtwarzać i całościowo aby, nie stworzyć sobie koło domu małej karykatury, z sadzawką wysypaną żwirem i sosną wyciętą na bonzai nad którą staniemy i powiem "coś tu nie gra". Ponadto ogrody w takim stylu są bardzo pracochłonne w utrzymaniu...potrafią jednak odwdzięczyć się właścicielowi swym urokiem i zachwytem gości.